اطلاعات تماس

021-۲۲۰۹۰۱۴۳

۰۹۱۲۴۲۴۱۵۴۸ - 09129213598

تخته پلی وود

پلی وود چیست ؟

در اشاره به معنای واژه پلی وود باید به این مساله اشاره کرد که اصطلاح کامپوزیتهای چوبی– پلاستیکی ( Wood Plastic Composites ) به کامپوزیتهایی اطلاق می شود که از چوب (در هر شکلی) و ترموست ها یا ترمو پلاستیک ها تشکیل شده اند. در واقع محصول مورد نظر نیز از ترکیب چوب و ترموپلاستیک ها است که اصطلاحا به پلی وود ( Poly Wood) معروف است.

 

همان طور که در ادامه اشاره می شود از این ترکیب محصولات بسیار متنوع و متفاوتی برای مصرف در صنایع مختلف به دست می آید. مشخصات و ویژ گی های محصول از دید مصرف کننده کامپوزیت های پلاستیک – چوب مواد ترکیبی حقیقی بوده و ویژگی های تمام مواد ترکیبی را دارد. این مواد سختی و قدرت را از ویژگی های چوب و پلاستیک گرفته اند اما ترا کم آ نها غالبا بیشتر است. ویژگی این مواد به طور مستقیم از ساختار آن ها گرفته می شود یعنی مواد فوق ترکیبی درونی از عناصر چوب و پلاستیک هستند.

پلاستیک به طور مؤثر سطح روی چوب را به عنوان یک لایه نازک می پوشاند. مقاومت بالای این کامپوزیت در برابر رطوبت ) ۷ درصد آب را جذب می کند که در مقایسه با چوب درخت کاج که جاذب ۲/ ۱۷ درصد آب است، بسیار ناچیز است( نتیجه مستقیم ساختار آن است. رطوبت تنها می تواند در بخش های روباز چوب جذب شده و امکان انتقال به محدوده پلاستیک را ندارد. در نتیجه این کامپوزیت ) wpc ( نسبت به رطوبت بسیار مقاوم بوده و از هجوم قارچ ها و حشرات نیز در امان است.

ویژگی های پلی وود چیست ؟

همچنین این محصولات دارای خواص پلاستیکی هستند که از نظر محیط زیستی و عملکرد بسیار ممتاز هستند. این کامپوزیتها دارای فواید و ویژگی های متعددی هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مواد ترکیبی واقعی بوده که بهترین ویژگی های چوب و پلاستیک را با هم درهم می آمیزند.

پس از استفاده به راحتی قابل بازیافت هستند و ضایعات چوب و پلاستیکهای بازیافتی آن نیز باارزش بوده و قابل استفاده است.

دارای قیمت های رقابتی بوده و توانایی رقابت با مواد سنتی همچون الوار، MDF و «پی وی سی » را دارد.

ایده آل بودن روش تولید که با استفاده از رو شهای سنتی فرآوری چوب به آسانی تولید و ساخته می شوند.

سختی و خشکی مطلوب و مقاومت در برابر تاثیرات بیرونی

پایداری ابعادی (حداقل تغییر شکل زیر فشار بار)

مقاومت در برابر فرسودگی و خوردگی

ویژگیهای گرمایی عالی

جذب رطوبت بسیار کم

خودرنگ بوده و همچنین قابل رنگ کردن مجدد است.

عمر مفید طولانی و هزینه نگاهداری پایین حتی در شرایط آب و هوایی نامساعد

موارد کاربرد پلی وود چیست ؟

این محصول به دلیل خواص و ویژگی هایی که دارد در زمینه کاربرد، بسیار متنوع و گسترده است چرا که از این کامپوزیت محصولات بسیار متنوعی را میتوان تولید کرد. محصولات تولیدی از این کامپوزیتها مورد مصرف بخش های مختلفی از قبیل ساختمان سازی، خودروسازی )وسایل تزئینی داخلی(، دکوراسیون، راه آهن، کشتی سازی )عرشه( و… است.

کاربرد کنونی این کامپوزیت ها بیشتر به مواردی همچون تزیین کردن، روکش کاری و چارچوب ها و قالبهای پنجره باز می گردد. بازار محصولات کامپوزیت چوب – پلاستیک در آمریکا در ۵ سال اخیر به ۱۰۰ درصد رسیده است و باز هم با پدیدآمدن کاربردهای جدید در حال افزایش است. از این محصول می توان برای محصولاتی استفاده کرد که به طور سنتی از الوار و «ی وپی و یسی »ساخته می شدند.

از جمله این محصولات میتوان به چارچوب ها، پروفیل، اجزای در و پنجره، قرنیز ها، نرد هها، قفسه بندی، عرشه کشتی ها، باراندازهای بندر، روکش کاری عمودی و افقی خارجی، تابلوی مغازه ها، داخل قایق ها، تراورس های ریل راه آهن، مبلمان اداری، کابینت و پیشخوان آشپزخانه و…. اشاره کرد.

موارد مصرف این کامپوزیتها در کشورهای صنعتی پیشرفته به گونه ای است که در ا کثر صنایع کاربرد دارند به طور مثال از این کامپوزیتها در ساخت سفال های سقفی، اسکله دریایی،ملزومات اداری، ابزارآلات، قال ها، الوارهای سقفی و سایر محصولات استفاده می کنند.

همچنین بسیاری از تولیدکنندگان در و پنجره به طور جدی به کامپوزیت های چوب – پلاستیک به عنوان یک جایگزین برای چوب می نگرند چرا که قطع درختان به عنوان ماده رایج برای ساخت در و پنجره های چوبی به طور فزاینده، نگران کننده است. در واقع قطع این درختان، برای بریدن چوب و چسباندن آن کنار هم صورت می گیرد. سپس مواد به هم چسبیده، خرد شده و به قطعات صحیحی تکه می شوند تا در سر هم کردن در و پنجره مورد استفاده قرار گیرند. این مراحل هزینه ها و ضایعات چوب را افزایش می دهند اما نخستین پروفیل وارد شده )از جنس کامپوزیت( در این زمینه الوارهایی بودند که به صورت  پروفیلهای استاندارد همانند چوب مورد استفاده قرار می گرفتند. تولید این مواد با ضایعات کمتری نسبت به چوب همراه است زیرا تراشه های آ نها را می توان به طور مستقیم بازیافت و به محصول تبدیل کرد.

همانطور که اشاره شد موارد مصرف از این کامپوزیت ها بسیار گسترده و متنوع است اما به نظر می رسد کاربرد بارز این محصول در تخته های کف ) Deck ( )جهت مصرف در کف ساختمان، اسکله های دریایی، استخر ها و کابینت آشپزخانه( الوار، مبلمان اداری و پروفیل های در و پنجره است که البته مصارف ساختمانی، عمده بازار مصرفی این محصول را تشکیل می دهد.

اما گفتنی است محصولات پلی وود بر خلاف موفقیت بهره برداری در اکثر صنایع و مصارف یاد شده با ورود به بازار قالبهای بتنی و تشکیل ظرف های بزرگ شکلدهنده و نگهدارنده موقت بتن سیال ، نتوانستند نظر مهندسین و پیمانکاران را در شاخه اسکلتهای بتنی جلب نموده و همچنان قالبهای فلزی بتن ، پرفروش ترین و بهینه ترین روش محسوب میشود چه اینکه پارامترهای مهمی از جمله حمل آسان و استفاده مدولار را دارا بوده و در هر سیستم اجرایی قابل پذیرش است .